Galeria Zacheta

Galeria Zacheta

Galeria Zacheta

Zachęta jest narodową galerią sztuki zlokalizowaną w Warszawie. Instytucja ta ma na celu promocję sztuki współczesnej, nowych artystów. Wystawy w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki są zarówno tematyczne, jak i indywidualne czy zbiorowe. Galerię założono w 1860 roku, konkurs na projekt gmachu jednak nieco się przedłużył, ponieważ nie zebrano wystarczających funduszy ani nie znaleziono pasującego miejsca. Konkurs na projekt budowli wygrał twórca gmachu Politechniki Warszawskiej, Stefan Szyller.

Gmach miał być utrzymany w stylu renesansowym. Oficjalnie budynek otwarto dopiero w 1900 roku. W pierwszej fazie II wojny światowej galeria przetrwała bombardowanie, ale została przekształcona w Dom Kultury Niemieckiej. W czasie powstania warszawskiego gmach ucierpiał, ale nie został zniszczony. Po wojnie budynek został siedzibą Naczelnej Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków i Państwowych Pracowni Konserwacji Zabytków, a następnie, w 1951 roku był siedzibą Centralnego Biura Wystaw Artystycznych.

Został on zmodernizowany i rozszerzony. W 1989 roku galeria otrzymała nazwę Państwowa Galeria Sztuki Zachęta, a w 20 03 roku – Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.


- autor artykułu