Historia fotografii

Historia fotografii

Historia fotografii

Początki fotografii sięgają początku XIX wieku. Jednak już w starożytnej Grecji istniała camera obscura, która pozwalała uzyskać rzeczywisty obraz. Camera obscura zbudowana była z pudełka z niewielkim otworem, który spełniał rolę obiektywu, z drugiej strony była matowa szyba. Promienie, które wpadały do niej, tworzyły na matowej szybie odwrócony lub pomniejszony obraz. Naukowcy Georg Fabricius i Johann Heinrich Schulze zauważyli działanie srebra, jego wrażliwość na światło. Powstanie pierwszej fotografii datuje się na rok 1826 lub 1827. Został w niej wykorzystany asfalt syryjski jako substancja światłoczuła. Za datę wynalezienia fotografii przyjmuje się jednak 1839 rok, kiedy to Louis Jacques Daguerre zademonstrował zdjęcie fotograficzne otrzymane z użyciem jodku srebra.

Jego metoda pozwalała na uzyskanie tylko jednego zdjęcia. W tym samym czasie William Henry Fox Talbot pracował nad tworzeniem obrazów i nad substancjami , które na to wpływają. W 1839 pojawia się także samo pojęcie fotografii. Do robienia zdjęć w tamtym okresie używano płytek srebrnych i płytek szklanych. Pierwsza barwna fotografia powstała w 1861 roku. W 1907 pojawiły się pierwsze płyty do barwnej fotografii nazwane Autochrome, wyprodukowane ze skrobi ziemniaczanej. Na początku XX wieku Jan Szczepaniak stworzył jedna z pierwszych kolorowych fotografii, opatentował swoją metodę w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Pod jego wpływem firma Kodak w 1928 roku wprowadziła Kodachrome, czyli pierwszy dostępny film barwny, który następnie ulepszyła niemiecka firma AGFA. Innym znanym Polakiem związanym z fotografią jest Piotr Lebiedziński, który założył fabrykę papierów fotograficznych FOTON krótko przed początkiem XX wieku.


- autor artykułu