Luwr

Luwr

Luwr

Luwr jest jednym z najsłynniejszych muzeów sztuki na świecie. Codziennie do drzwi Luwru ustawiają się długie kolejki turystów, jest on jednym z najpopularniejszych miejsc w Paryżu. Dawniej Luwr był pałacem królewskim. Muzeum składa się z kompleksu budynków o powierzchni wynoszącej 60660 metrów kwadratowych. Zbiory muzeum to około 3000000 dzieł sztuki, takich jak „Mona Lisa” Leonardo da Vinci czy „Wolność wiodąca lud na barykady” Eugene Delacroix.

Za czasów Franciszka I budowla była monumentalnym pałacem. Pałac w muzeum postanowiono zamienić w czasie rewolucji francuskiej. Oficjalnie muzeum zostało otwarte 10 sierpnia 1793 roku i zawierało 537 obrazów, będących, w większości, własnością kościoła.

Instytucja w czasach Napoleona zwiększyła swoje zbiory. Kolekcja przekroczyła 20 tysięcy dzieł i ciągle się rozrastała. W skład kolekcji wchodzą zarówno dzieła czasów starożytnych – Starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu, Bliskiego Wschodu, jak i dzieła nieco współcześniejsze – i obrazy, i rzeźby, i rysunki czy grafiki.


- autor artykułu