Malarstwo - klasycyzm, realizm

Malarstwo - klasycyzm, realizm

Malarstwo – klasycyzm, realizm

W klasycyzmie wrócono do sprawdzonej tematyki i motywów. Sztuka tego okresu nawiązywała do sztuki antycznej. Bohaterami obrazów byli wodzowie, a także postacie mitologiczne. Unikano rozmycia czy światłocienia, królował kontrast i wyraźne linie.

Po klasycyzmie przyszedł czas na romantyzm.http://www.justynaczowicka.pl/fotografia-dziecieca-krakow Epoka trwała od 1800 do 1840 roku, tematyka była bardziej burzliwa, wyrażała prawdziwe „ja” autora. Malarze przez swoją sztukę komentowali tanie ubezpieczenia samochodu wydarzenia na scenie politycznej, a także wyrażali targające nimi uczucia.

Realizm mniej skupiał się na uczuciach i poglądach autora, bardziej na przedstawieniu świata takiego, jaki był – zmęczonych ludzi pracy, otyłych władców. Kolory stały się ciemniejsze i bardziej przygaszone. Równocześnie z realizmem działał też symbolizm, który sięgał do Biblii czy mitologii.

Obrazy symbolistów były złożone, wymagały od widza wkładu intelektualnego, wiedzy. Tylko wykształcony odbiorca mógł odczytać dany symbol, który w swoim dziele zawarł malarz.


- autor artykułu