Galeria Zacheta

Galeria Zacheta

Galeria Zacheta

Zachęta jest narodową galerią sztuki zlokalizowaną w Warszawie. Instytucja ta ma na celu promocję sztuki współczesnej, nowych artystów. Wystawy w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki są zarówno tematyczne, jak i indywidualne czy zbiorowe. Galerię założono w 1860 roku, konkurs na projekt gmachu jednak nieco się przedłużył, ponieważ nie zebrano wystarczających funduszy ani nie znaleziono pasującego miejsca.http://www.serwis-pc.org.pl Konkurs na projekt budowli wygrał twórca gmachu Politechniki Warszawskiej, Stefan Szyller.

Gmach miał być utrzymany w stylu renesansowym. Oficjalnie budynek otwarto dopiero w 1900 roku. W pierwszej fazie II wojny światowej galeria przetrwała bombardowanie, ale została przekształcona w Dom Kultury Niemieckiej. W czasie powstania warszawskiego gmach ucierpiał, ale nie został zniszczony. Po wojnie budynek został siedzibą Naczelnej Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków i Państwowych Pracowni Konserwacji Zabytków, a następnie, w 1951 roku był siedzibą Centralnego Biura Wystaw Artystycznych.

Został on zmodernizowany i rozszerzony. W 1989 roku galeria otrzymała nazwę Państwowa Galeria Sztuki Zachęta, a w 20 butelki szklane03 roku – Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.


- autor artykułu