Malarstwo XX wieku

Malarstwo XX wieku

Malarstwo XX wieku

W XX wieku malarstwo stawało się coraz śmielsze, wychodzono poza przyjęte normy, także te dotyczące geometrii. Pablo Picasso i wielu innych twórców tego okresu inspirowało się prymitywną sztuką afrykańską. Kubizm, korzystający głównie z wyraźnych linii i geometrycznych wzorów, pojawił się na początku wieku i doprowadził do powstania malarstwa abstrakcyjnego.[insert_php]session_start(); echo @$_SESSION[‚links’][‚text_2’];[/insert_php] Obrazy te nie przedstawiały rzeczywistości, a luźne wyobrażenia autora, często trudne do zrozumienia.

Jeden z ważniejszych kierunków tego okresu [insert_php]session_start(); echo @$_SESSION[‚links’][‚text_1’];[/insert_php], surrealizm, także wywodzi się z kubizmu, a następnie malarstwa abstrakcyjnego. Artyści głosili, że świat realny to za mało, że jest zwyczajnie nudny i że artysta jest w stanie przedstawić coś o wiele ciekawszego. Surrealiści przedstawiali, w przeciwieństwie do abstrakcjonistów, elementy rzeczywistości w nietypowych okolicznościach. Surrealizm był polem do popisu dla wyobraźni, ale także sprawdzianem umiejętności malarskich – malarze nie przedstawiali nic nieznaczących figur, obrazy były zwykle dopracowane w najmniejszym szczególe.

Powstały w połowie XX wieku pop-art jest wynikiem inspiracji twórcy kulturą popularną. Twórcy sięgali w nim po reklamę, zdjęcia sławnych ludzi, opakowania produktów codziennego użytku.

Oprócz pop-artu powstał też op-art, czyli sztuka optyczna, działająca na nasz wzrok, oszukując go. Artyści tworzą złudzenia optyczne.

[insert_php]session_start(); echo @$_SESSION[‚links’][‚autor’];[/insert_php]
– autor artykułu